Laboratorium Maszyn i Napędu Elektrycznego
PRACOWNICY ZESPOŁU
Edmund Ciesielka
dr inż. Edmund Ciesielka - absolwent kierunku Elektrotechnika na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Pracownik badawczo-dydaktyczny AGH. Adiunkt. Ukończone Studia Podyplomowe: Wyższa Szkoła Biznesu – NLU w Nowym Sączu, Studium Podyplomowe: „Zarządzanie firmą” Akademia Górniczo-Hutnicza, Studium Podyplomowe: „Rynki energii elektrycznej” pod kierownictwem programowym prof. W. Mielczarskiego Politechnika Śląska, Studium Podyplomowe: „Strategie przedsiębiorstw energetycznych i wielkich odbiorców na rynku energii elektrycznej do 2005 roku” pod kierownictwem programowym prof. J. Popczyka Studium Podyplomowe: „Audyt energetyczny” – Politechnika Śląska. Duża wiedza merytoryczna potwierdzona latami praktyki na różnych stanowiskach. Posiada wieloletnie doświadczenie w eksploatacji i zarządzaniu dużymi firmami energetycznymi – ZEW Niedzica, CATA Sp. z o.o. PSE Innowacje Sp. z o.o., w których wielokrotnie inicjował działania prorynkowe, w owym czasie były jeszcze zbyt wczesne dla kształtującego się rynku energii w Polsce. Prowadząc własną działalność doradczą zdobył doświadczenie we współpracy z samorządami Małopolski. Autor wielu publikacji naukowych z zakresu elektrotechniki i elektroenergetyki oraz rynku energii elektrycznej – DSR, Klastry Energii. Uczestnik wielu projektów badawczo-rozwojowych, krajowych (NCBiR), obejmującymi swoim zasięgiem obszar elektroenergetyki oraz odnawialnych źródeł energii. Posiada uprawnienia SEP w zakresie eksploatacji i dozoru. Jest ekspertem w zakresie energetyki sieciowej, rozproszonej i odnawialnej. Posiada umiejętności oraz doświadczenie w kierowaniu przedsiębiorstwem energetycznym. Dotychczasowe osiągnięcia oraz wiedza pozwalają mu aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat rozwoju rynku energii w Polsce. Jego celem zawodowym jest udział we wdrożeniu zmian rynku energii skierowanych w stronę energetyki rozproszonej.
Tomasz Darabek
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dziedzinie Elektrotechnika uzyskał w roku 1999. Obecnie jest zatrudniony na AGH, na stanowisku adiunkta w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii. Jest autorem lub współautorem 60 publikacji naukowych, w czasopismach naukowych krajowych i międzynarodowych, oraz współautorem rozwiązań technicznych chronionych patentami (https://bpp.agh.edu.pl/autor/drabek-tomasz-03641). Jest też promotorem 85 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich. Prowadzi wykłady z przedmiotów: Maszyny Elektryczne, Napędy Elektryczne, Elektromaszynowe Elementy Automatyki oraz Współpraca Maszyn i Urządzeń z System Energetycznym. Jest specjalistą w zakresie maszyn elektrycznych oraz ich współpracy z systemem elektroenergetycznym i z przekształtnikami energoelektronicznymi. Posiada doświadczenie zawodowe zarówno w obszarze badawczym, jak i przemysłowym; brał udział w realizacji projektów badawczych i prac przemysłowych. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje silniki elektryczne przełączalne (DCEFSM, TFM, HEFSM, DC brushless, AC brushless) i ich sterowanie.
Paweł Dybowski
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (1993). Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dziedzinie Elektrotechnika uzyskał w roku 2001. Prowadzidziałalność dydaktyczną i naukową w obszarze elektrotechniki, a wszczególności maszyn i napędów elektrycznych oraz odnawialnych źródeł energii. Od 2013 piastuje stanowisko Zastępcy Kierownika Katedry Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Koordynator i wykładowca przedmiotów z obszaru elektrotechniki. Kierownik z ramienia Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej międzynarodowych projektów dydaktycznych KIC InnoEnergy. Uczestnik krajowych projektów badawczo-naukowych finansowanych za środków NCBiR. Promotor prac dyplomowych inżynierskich oraz magisterskich. Autor lub współautor wielu publikacji naukowych. Laureat nagród Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej za osiągnięcia dydaktyczne (2011, 2013, 2016, 2017, 2024) i organizacyjne (2014, 2024) oraz nagrody prof. Taklińskiego (2024).
Jarosław Kozik
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, gdzie uzyskał stopień magistra inżyniera w roku 2003, a doktorat w roku 2011. Od roku 2006 zatrudniony w Akademii Górniczo-Hutniczej, obecnie w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii.Specjalizuje się w zastosowaniu metod sztucznej inteligencji w diagnostyce maszyn elektrycznych, optymalizacji oraz selekcji cech.
Tomasz Lerch
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uzyskał stopień magistra inżyniera oraz doktora w latach odpowiednio: 2003 i 2010. Dr inż. Tomasz Lerch jest obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz współautorem rozwiązań chronionych patentami. Jest też promotorem kilkudziesięciu prac inżynierskich i magisterskich. Od roku 2018 jest rzeczoznawcą SEP w zakresie maszyn i napędów elektrycznych i autorem kilkudziesięciu ekspertyz w tej dziedziny. Jego obszar badań naukowych obejmuje przede wszystkim maszyny elektryczne, a także układy sterowania maszyn, odnawialne źródła energii ze szczególnym uwzględnieniem elektrowni wiatrowych oraz współpracę źródeł rozproszonych z systemem elektroenergetycznym. W swoim warsztacie naukowym oprócz badań laboratoryjnych wykorzystuje metody modelowania obwodowego oraz obliczenia metodą elementów skończonych.
Waldemar Milej
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uzyskał stopień magistra inżyniera oraz doktora w latach odpowiednio: 1998 i 2007. Jest obecnie zatrudniony w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jest specjalistą w obszarze maszyn elektrycznych. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje w szczególności analizę i modelowanie stanów dynamicznych w systemach elektromechanicznych, analizę i modelowanie zjawisk cieplnych w maszynach elektrycznych oraz obszar alternatywnych źródeł energii.
Krzysztof Piech
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Studia magisterskie ukończył na WEAIiE AGH, na specjalności Computer Engineering In Electrical Systems. Rozprawa doktorska zatytułowana „Wpływ fotowoltaicznych źródeł energii na jakość dostawy energii elektrycznej” skupiała się na badaniach z zakresu elektrotechniki i energetyki, koncentrując się na fotowoltaicznych źródłach energii i ich wpływie na jakość dostawy energii elektrycznej. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z elektrotechniką, maszynami elektrycznymi, sektorem energetycznym i odnawialnymi źródłami energii ze szczególnym uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznych i ich wpływem na jakość dostawy energii elektrycznej.
Michał Rad
Absolwent AGH 2001rok, doktorat 2009 rok. Obszar zainteresowań naukowych to: diagnostyka silników (głównie indukcyjnych) bazująca na różnych technikach przetwarzania sygnałów; problemy eksploatacji maszyn elektrycznych; strona sprzętowo - informatyczna techniki pomiarowej. Współpracuje też z Uniwersytetem Rolniczym Wydziałem Inżynierii Produkcji i Energetyki co owocuje wspólnymi publikacjami. W pracy dydaktycznej łączy dwa obszary nauki: podstawy informatyki i maszyny elektryczne. Zagadnienia z tych dziedzin są najczęściej tematami prac dyplomowych i inżynierskich, których jest promotorem.
Grzegorz Sieklucki
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ukończył kierunek Automatyka i robotyka na specjalności Sensoryka i sztuczna inteligencja w 1997 roku. Stopień naukowy doktora nauk technicznych w dziedzinie Elektrotechnika uzyskał w roku 2000. Obecnie jest zatrudniony w AGH, na stanowisku adiunkta w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii. Jest promotorem ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich oraz autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, jednej monografii i jednego podręcznika. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje sterowanie i układy regulacji automatycznej w napędach elektrycznych, sterowanie cyfrowe, zastosowania metod optymalizacji.
Rajmund Sykulski
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uzyskał stopień magistra inżyniera w roku 2001. Obecnie zatrudniony w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje sterowanie i układy regulacji automatycznej w napędach elektrycznych.