Laboratorium Energoelektroniki
PRACOWNICY ZESPOŁU
prof. dr hab. inż. Robert Stala
Uzyskał stopień magistra inżyniera, doktora oraz doktora habilitowanego w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach odpowiednio: 1998, 2003 i 2011 oraz tytuł profesora w roku 2021. Jest obecnie zatrudniony w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Profesor Robert Stala od roku 2013 kieruje zespołem naukowym Laboratorium Energoelektroniki na Akademii Górniczo-Hutniczej. Jego obszar badań naukowych obejmuje systemy fotowoltaiczne, wielopoziomowe przekształtniki energii, przekształtniki rezonansowe o przełączanych kondensatorach, implementację szerokopasmowych elementów półprzewodnikowych w przekształtnikach energoelektronicznych, bezstykowy przekaz energii elektrycznej oraz wykorzystanie układów FPGA do sterowania i symulacji systemów fizycznych w czasie rzeczywistym. Jest autorem licznych publikacji naukowych i twórcą opatentowanych rozwiązań technicznych. Był opiekunem studenckich prac dyplomowych, promotorem w przewodach doktorskich, recenzentem w przewodach doktorskich i habilitacyjnych, a także recenzentem artykułów w czasopismach i konferencjach naukowych. Posiada zawodowe doświadczenie przemysłowe i projektowe.
Stanisław Piróg
Stanisław PIRÓG ur. w 1947 r., absolwent Wydziału Elektrotechniki AGH Kraków w 1972 r. – specjalność automatyka, doktorat 1977 r. – energoelektronika i automatyka napędu elektrycznego, habilitacja 1990 r. – elektrotechnika energoelektronika, 1999 r. tytuł naukowy profesora, 2001 r. – profesor zwyczajny. Główne zainteresowania naukowe i obszar prowadzonych prac naukowo badawczych to: energoelektronika, automatyka napędu elektrycznego, urządzenia do poprawy jakości energii elektrycznej, energoelektronika w energetyce odnawialnej, trakcja elektryczna. Autor publikacji i podręczników z zakresu energoelektroniki, jakości energii elektrycznej i napędu oraz ponad 40 rozwiązań chronionych patentami, z których wiele wdrożono do praktyki przemysłowej. Promotor w 16 zakończonych postępowaniach doktorskich. Autor 13 recenzji w postępowaniu doktorskim, 16 recenzji i opinii w postępowaniu habilitacyjnym i 10 w postępowaniu o tytuł profesorski. Członek Komitetu Elektrotechniki Komitetu Elektrotechniki PAN (w latach 2012-2016 i 2016-2020 przewodniczący Sekcji Energoelektroniki i Napędu Elektrychnego), członek Rady Programowej Przeglądu Elektrycznego, Rady Naukowej miesięcznika Napędy i Sterowanie. Visiting Professor Petersburskiego Uniwersytetu „Gornyj”. Najważniejsze odznaczenia i nagrody: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagroda Zespołowa II Stopnia Ministra Nauki i Techniki - dwukrotnie, Nagroda Indywidualna I Stopnia Ministra Edukacji Narodowej.
Adam Penczek
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Stopień doktora uzyskał w roku 2003 a doktora habilitowanego w roku 2019. Obecnie zatrudniony na stanowisku profesora AGH. Jest promotorem ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich oraz autorem kilkudziesięciu publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych. Jest specjalistą w obszarze energoelektroniki, główne obszary badawcze to przekształtniki DC-DC i DC-AC oraz systemy sterowania FPGA dedykowane dla energoelektroniki.
Andrzej Mondzik
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uzyskał stopień magistra inżyniera oraz doktora w latach odpowiednio: 1997 i 2005. Jest obecnie zatrudniony w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym wielu w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz autorem i współautorem rozwiązań chronionych patentami. Jest specjalistą w obszarze energoelektroniki, posiada zawodowe doświadczenie przemysłowe i projektowe. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje układy energoelektroniczne, głównie przekształtniki DC-DC oraz aplikacje przekształtników energoelektronicznych w systemach z odnawialnymi źródłami energii i w układach zasilania.
Aleksander Skała
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Stopień doktora uzyskał w 2014 roku. Obecnie zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym wielu w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz współautorem rozwiązań chronionych patentami. Jest też promotorem kilkudziesięciu prac inżynierskich i magisterskich. Jest specjalistą w obszarze energoelektroniki, elektrotermii i systemów automatyki przemysłowej. Posiada doświadczenie zawodowe zarówno w obszarze badawczym, jak i przemysłowym oraz realizacji dużych, międzynarodowych projektów badawczych i wdrożeniowych. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje układy energoelektroniczne, głównie falowniki rezonansowe i przekształtniki DC-DC oraz aplikacje przekształtników energoelektronicznych w systemach z odnawialnymi źródłami energii i w układach zasilania.
Zbigniew Waradzyn
Uzyskał stopień magistra inżyniera oraz doktora w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach odpowiednio: 1978 i 1994. Jest obecnie zatrudniony w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym wielu w czasopismach o zasięgu międzynarodowym oraz współautorem rozwiązań chronionych patentami. Jest też promotorem kilkudziesięciu prac inżynierskich i magisterskich. Obszar zainteresowań naukowych obejmuje elektrotermię i energoelektronikę: głównie rezonansowe falowniki i przekształtniki DC-DC oraz zagadnienia sterowania z wykorzystaniem układów mikroprocesorowych.
Szymon Folmer
Ukończył studia inżynierskie (2018) oraz magisterskie (2019) na wydziale Elektrotechniki Automatyki Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, studiując na kierunku Elektrotechnika. Obecnie jest doktorantem w Katedrze Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii AGH. Głównym obszarem jego zainteresowań naukowych są przekształtniki DC-DC o przełączanych kondensatorach, symulacje komputerowe układów energoelektronicznych, odnawialne źródła energii, układy FPGA oraz mikrokontrolery i ich zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym.